Przejdź do treści

Co to jest Wohngeld?


Wohngeld – Finansowe wsparcie przy kosztach mieszkania w Niemczech

Dziś chcemy poruszyć temat Wohngeld, czyli finansowego wsparcia ze strony państwa dla osób o niskich dochodach, mającego na celu złagodzenie obciążeń związanych z kosztami mieszkania. Wohngeld jest przyznawane na całe gospodarstwo domowe i zależy od różnych kryteriów.

Wysokość Wohngeldu zależy od liczby członków gospodarstwa domowego, wysokości dochodów wszystkich członków gospodarstwa domowego oraz wysokości czynszu lub obciążenia. Jest to zatem indywidualne wsparcie, mające na celu poprawę warunków mieszkaniowych dla osób o niskich dochodach.

Jeśli jesteś najemcą lub podnajemcą w mieszkaniu, odpowiednim wnioskiem dla Ciebie będzie Wohngeldantrag für den Mietzuschuss. Dotyczy to również mieszkańców domów opieki lub specjalnych form mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami. Nawet jeśli jesteś właścicielem domu wielorodzinnego z więcej niż dwoma mieszkaniami, możesz skorzystać z wniosku Wohngeldantrag für den Mietzuschuss.

Dla tych z Was, którzy są właścicielami mieszkań do użytku własnego, dostępny jest Wohngeldantrag für den Lastenzuschuss. Ten wniosek uwzględnia specyficzne potrzeby właścicieli i ma na celu udzielenie wsparcia finansowego w związku z obciążeniami związanymi z posiadaniem nieruchomości.

Warto zauważyć, że osoby, które już otrzymują świadczenia socialne, takie jak Bürgergeld, pomoc w utrzymaniu lub zabezpieczenie bytu na starość i w razie niezdolności do pracy (znane również jako „Sozialhilfe”), prawdopodobnie nie otrzymają Wohngeldu. W takim przypadku zalecamy skontaktowanie się z lokalnym urzędem ds. Wohngeldu i skorzystanie z porady, aby wyjaśnić najlepsze opcje.

Wohngeld to istotne wsparcie, które pomaga wielu ludziom radzić sobie z kosztami mieszkania, jednocześnie poprawiając ich jakość życia. Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej, rozważ możliwość złożenia wniosku o Wohngeld, aby uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe.

Gdzie znajdę wniosek o Wohngeld?

Jeśli jesteś najemcą lub podnajemcą w mieszkaniu, odpowiednim wnioskiem dla Ciebie będzie Wohngeldantrag für den Mietzuschuss.

Dla tych z Was, którzy są właścicielami mieszkań do użytku własnego, dostępny jest Wohngeldantrag für den Lastenzuschuss.

Jakie wymagania muszą zostać spełnione?

Dodatek mieszkaniowy wypłacany jest wyłącznie na wniosek w celu zabezpieczenia ekonomicznego odpowiedniego i przyjaznego rodzinie mieszkania, oprócz kosztów lokalu mieszkalnego (§§ 7, 26 I Kodeksu Ubezpieczeń Społecznych, § 1 ustawy o zasiłku mieszkaniowym). Ma to na celu uczynienie kosztów mieszkaniowych przystępnymi cenowo dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, które nie otrzymują świadczeń transferowych, takich jak świadczenia społeczne lub zasiłek dla bezrobotnych II.

Dodatek mieszkaniowy wypłacany jest w formie dopłaty do czynszu lub obciążenia. Warunkiem przyznania dodatku mieszkaniowego jest to, aby dotyczył on wydatków na lokale mieszkalne zajmowane przez właściciela (czynsze lub opłaty z tytułu obsługi zadłużenia i zarządzania zadłużeniem), które kwalifikują się do odpłatności i wymagają dofinansowania. Czynsz najmu w rozumieniu ustawy o dodatku mieszkaniowym to opłata za korzystanie z lokalu mieszkalnego (obejmująca koszty eksploatacyjne, takie jak koszty zużycia wody, wywozu ścieków i nieczystości oraz oświetlenia schodów), z wyłączeniem kosztów ogrzewania i ciepłej wody, koszty energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, opłaty za garaże/wiaty/miejsca parkingowe oraz wynagrodzenia za usługi wykraczające poza korzystanie z powierzchni mieszkalnej, w szczególności za usługi ogólnego wsparcia, takie jak świadczenie usług pielęgniarskich lub opiekuńczych, usług opieki domowej lub usług wezwania pomocy .

Od czego zależy wysokość dodatku mieszkaniowego/ Wohngeld?

Wysokość dodatku mieszkaniowego zależy od wielkości gospodarstwa domowego, całkowitego miesięcznego dochodu, jaki można uwzględnić oraz wysokości czynszu lub obciążenia, które należy uwzględnić (tabele dodatków mieszkaniowych dla jednego domownika, dla dwóch domowników, trzech domowników , czterech członków gospodarstwa domowego, pięciu członków gospodarstwa domowego i sześciu członków gospodarstwa domowego). Zwykle jest ono wypłacane przez okres dwunastu miesięcy od początku miesiąca składania wniosków. Należy wówczas złożyć nowy wniosek. Jeżeli w dwunastomiesięcznym okresie rozliczeniowym Twoje całkowite dochody spadną o więcej niż 10 procent lub czynsz wzrośnie o więcej niż 10 procent lub jeśli zwiększy się liczba członków gospodarstwa domowego brana pod uwagę przy obliczaniu dodatku mieszkaniowego, możesz złożyć wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego podwyższenie dodatku mieszkaniowego. Jeżeli w okresie zatwierdzania łączne dochody wzrosną o więcej niż 15 procent lub obniży się czynsz o więcej niż 15 procent lub zmniejszy się liczba członków gospodarstwa domowego brana pod uwagę przy obliczaniu dodatku mieszkaniowego, dodatek mieszkaniowy zostanie przeliczony z urzędu. Jeśli się przeprowadzisz, nie będziesz już uprawniony do dodatku mieszkaniowego za dotychczasowe mieszkanie. Należy zatem niezwłocznie złożyć nowy wniosek o dodatek mieszkaniowy na nowe mieszkanie. Wniosek o dodatek mieszkaniowy należy złożyć do organu ds. dodatków mieszkaniowych w swojej gminie lub mieście, załączając odpowiedni formularz wniosku i niezbędne dowody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.